Zakład pracy chronionej – Co to jest?

0
1402
Zakład pracy chronionej - Co to jest?

Posiadamy różne wykształcenie i wykonujemy różnorodną pracę. Różnimy się także od siebie kondycją zdrowotną i sprawnością. Lecz łączy nas to, że wszyscy chcemy pracować. Aby nie być od nikogo zależnym i móc zarabiać na swoje utrzymanie. Ludzie posiadający słabe zdrowie lub niepełnosprawność mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach pracy chronionej. Przed podjęciem pracy często zastanawiają się nad pytaniem, zakład pracy chronionej co to jest?

Zakład pracy chronionej – Co to jest?

Zakład pracy chronionej jest przedsiębiorstwem posiadającym specjalny status prawny. Bo zadaniem zakładu jest zatrudnianie osób, z wyższym stopniem niepełnosprawności. Zakład taki posiada dwa cele. Pierwszym z nich jest wypracowanie zysku. Drugi cel jest równie ważny. Zakłada aktywizację ludzi niepełnosprawnych, którzy nie mogliby ze względu na stan swojego zdrowia podjąć pracy w normalnym zakładzie. W naszym kraju z każdym rokiem coraz bardziej wychodzi się na przeciw osobom niepełnosprawnych i tworzy się coraz więcej zakładów pracy chronionej. W Polsce istnieje ponad 1270 takich zakładów pracy dla osób z wyższym stopniem niepełnosprawności.

Czym w ogóle jest praca?

Czym w ogóle jest praca?Praca jest to działanie, które ma na celu dostarczenie jakiegoś dobra. Istnieje praca fizyczna i praca umysłowa. Praca fizyczna polega głównie na działaniu mięśni człowieka. Choć również jest to też zawsze jakiś rodzaj pracy umysłowej. Gdyż nie da się bezmyślnie pracować chcąc uzyskać dobre efekty swojej pracy i zachować zasady bezpieczeństwa.

Choć istnieje zróżnicowanie, bo niektóre rodzaje pracy są bardziej niebezpieczne dla człowieka, a inne mniej niebezpieczne. Jednak ogólnie mówiąc, to każda praca niesie ze sobą jakieś zagrożenie. Zakłady pracy chronionej są obiektami posiadającymi pomieszczenia przystosowane do grupy pracowników. Spełniają wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Pozwalają nie tylko na zarobek. Ale także pozwalają osobie z niepełnosprawnością wyjść z domu i poczuć się potrzebnym. A to bardzo podnosi poczucie własnej wartości, które u osób chorych i niepełnosprawnych często jest bardzo zaniżone.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here