Co to jest praca najemna?

0
12087
Co to jest praca najemna?

Każda praca ma za zadanie przynieść jakieś konkretne efekty. Pracujemy na różnych stanowiskach i wykonujemy różne rodzaje pracy. Każda praca jest głównie skierowana na zysk. Zysk z pracy zapewnia nam utrzymanie, dach nad głową, odzież, rozrywkę, wczasy i wiele innych rzeczy. Dobry pracownik powinien odznaczać się sumiennością, starannością, dokładnością, dbałością, rzetelnością, umiejętnością współpracy w zespole, koleżeńskością.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pracy wykonuje. I czy jest to praca fizyczna, czy praca umysłowa. W każdej pracy zasady są te same. Posiadamy też różne formy zatrudnienia. Może to być praca na umowę na nieokreślony czas, praca na umowę stażową, praca na umowę na dany okres, oraz na umowę zlecenie, czy umowa o dzieło. Nie raz słyszymy również o pracy najemnej. Lecz nie każdy dokładnie wie, co to jest praca najemna?

Co to jest praca najemna?

Co to jest praca najemna?Takim właśnie określeniem posługuje się prawo unijne. Ogólnie określa się w nim, że pracownikiem jest każda osoba ubezpieczona, która wykonuje pracę pod kierownictwem innej osoby. I za swoją pracę otrzymuje wynagrodzenie. Każdy pracownik najemny podlega ustawodawstwu tego państwa, na którym terytorium pracuje. Nawet wówczas, gdy mieszka na terytorium innego państwa. Gdy pracownik najemny zatrudniony jest na terytorium jednego państwa, a został skierowany do pracy na terytorium innego kraju, to nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego UE.

Jednak pod pewnym warunkiem. A mianowicie pod takim, że przewidywalny okres tej pracy nie przekracza jednego roku. Jak jest z opodatkowaniem dochodów z pracy najemnej za granicą ? Osoba pozyskująca dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą w większości przypadków musi rozliczyć się także w Polsce. Ale opodatkowanie takiej pracy podlega regulacjom zawartym w dwustronnych umowach. Chodzi tu o to, aby uniknąć podwójnego opodatkowania. W zawieranych przez Polskę umowach występują dwie metody unikania płacenia podwójnego opodatkowania. Jest to metoda wyłączenia z progresją lub metoda proporcjonalnego odliczania.

[Głosów:37    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here