Praca w IT a bezpieczeństwo

0
587
Praca w IT a bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach, z każdej strony narażeni jesteśmy na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Czy to w życiu prywatnym, czy zawodowym musimy dbać o to by nic nam się nie stało. Zapominamy jednak o tym aspekcie, ponieważ jest to dla nas oczywiste, że w miejscu którym się znajdujemy jesteśmy bezpieczni.

Zagrożenia w branży IT

Jedną z branż gdzie pracownicy są narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa jest branża IT. Pomimo tego, że często ich praca pozornie odbywa się przed komputerem i nie ma tutaj zagrożeń typu upadki, praca na wysokości … to wpływ mają tutaj inne czynniki.

Jednym z czynników wpływających na bezpieczeństwo w pracy przy komputerze jest ciągła praca przed monitorem czy ekranem laptopa. Jak by nie było ludzkie oko jest bardzo wrażliwe i potrzebne człowiekowi w życiu, w tym wypadku narażone jest na światło które nie jest pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji oczu. Szczególnie praca wieczorami lub zimą gdy dni są krótsze i światła dziennego jest bardzo mało można zauważyć, że w tym momencie oczy cierpią. Długie nie odrywanie oczu od ekranu powoduje często zaczerwienienia oczu, ból i swędzenie co prowadzi do pocierania oczu. Poprzez pocieranie oczu dodatkowo jest ono męczone.

Co w sytuacji gdy wzrok się pogorszy?

Pracownik działu IT będzie musiał udać się na badanie wzroku oraz zakup okularów. Tutaj zobrazowałem Państwu tą lepszą opcję, może też się wydarzyć, że wada będzie już tak poważna, że będzie trzeba zrezygnować z dotychczasowej pracy lub poddać się zabiegowi medycznemu. W sytuacji, gdy trzeba poddać się zabiegowi narażeni jesteśmy na koszty i ból.

Koszty medyczne w dzisiejszych czasach są na prawdę wysokie. Obrazując, 3 zabiegi terapią IPL przy zespole suchego oka ( choroba która najczęściej dotyka informatyków) kosztuje 1350 zł i pamiętajmy że na jednym zabiegu się nie kończy. Dlatego ryzyko zawodowe specjalistów IT jest naprawdę wysokie.

Jak zapobiec ryzyku zawodowemu w branży IT?

Warto w tej sytuacji nastawić się na ubezpieczenie firm IT. Są to na pewno dodatkowe koszty dla firmy, ale czy nie warto mieć pracownika który będzie czuł się bezpiecznie? W razie pogorszenia wzroku pracownik ma możliwość pozyskania odszkodowania. Jeśli będzie zmuszony zmienić pracę ze względu na stan zdrowia, firma ubezpieczeniowa wypłaci mu dodatkowe pieniążki. To jeszcze nie wszystko, bo jeśli pracownik będzie potrzebował dofinansowania na zabieg okulistyczny lub nowe okulary czy soczewki to firma pokryje 80% kwoty, którą musiał by wydać pracownik. Myślę, że jest to bardzo ciekawe rozwiązanie dla obu stron. Pracownik będzie czuł się bezpiecznie, pomimo ryzyka które towarzyszy tej pracy a pracodawca będzie miał pracownika który będzie rzetelnie wykonywał obowiązki i z pewnością pozostanie w ugruntowanej firmie.

Suma ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalistów IT miesięcznie to ekonomiczne rozwiązanie dla pracownika. Lepiej jest wydać 30 zł i mieć pewność oraz bezpieczeństwo dla siebie i rodziny, niż wydać tysiące na zabiegi i rekonwalescencje. Jest to inwestycja w przyszłość, w którą warto inwestować, tym bardziej w przyszłość własną i swojej rodziny.

Przeczytaj też: Jak wybrać sumę ubezpieczenia zawodowego OC dla specjalistów IT?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here