Hossa i bessa to dwa terminy, których znajomość jest obowiązkowa dla każdego inwestora. Jednak okres bessy łatwo pomylić z korektą i dlatego tak ważne są wiedza i doświadczenie. Jak utwierdzić się, że obserwowane na rynku zmiany wskazują na rynek niedźwiedzia?
Czym jest bessa i kiedy można o niej mówić?
Definicja bessy jest prosta – to zjawisko występujące na rynku, dla którego charakterystyczny jest długotrwały spadek cen akcji. Niektórzy inwestorzy posługują się innym terminem – rynek niedźwiedzia. Skąd taka nazwa? Ma ona związek z zachowaniem niedźwiedzia, który atakuje łapą z góry na dół.
Aby dobrze zrozumieć, kiedy ma miejsce bessa, trzeba pamiętać, że charakterystyczne dla niej są następujące czynniki:
- Spadek dotyczy wszystkich akcji, nie tylko wybranych spółek. Akcje online czy inne instrumenty tracą co najmniej 20 proc. w stosunku do cen maksymalnych.
- Spadek jest długotrwały. Nie trwa dzień, dwa dni czy tydzień, ale miesiące czy nawet lata. Jeżeli ceny akcji spadają, ale po krótkim czasie znów pną się w górę, to nie można mówić o bessie.
Mimo że pojęcie bessy jest charakterystyczne dla giełdy, to wejście rynku w fazę niedźwiedzia jest odczuwalne dla całej gospodarki – zauważalne jest jej spowolnienie. Z kolei inwestorzy są sceptycznie nastawieni do kupowania – większość z nich skłania się ku wyprzedaży posiadanych w portfelu instrumentów.
Jak rozpoznać bessę?
Rynek niedźwiedzia jest najlepiej widoczny z perspektywy czasu. Przykładowo jedna z ostatnio zaobserwowanych bess miała miejsce w czasie kryzysu finansowego w 2008 r. Wówczas indeks S&P 500 stracił ok. 50 proc. swojej wartości.
Jak rozpoznać bessę? Zasadniczo można wskazać kilka faz, które sugerują występowanie rynku niedźwiedzia – są to:
- I faza. Początkowo wysokie ceny akcji zaczynają spadać. Wskaźniki ekonomiczne są coraz mniej pozytywne. Inwestorzy zaczynają wyprzedawać posiadane akcje.
- II faza. Wzmożona aktywność inwestorów nie pozostaje bez wpływu na ceny akcji. Ruch w dół jest intensywny, angażują się spekulanci.
- III faza. Trwa dalsza wyprzedaż akcji. Zainteresowanie dalszym inwestowaniem słabnie. W pewnym momencie jednak popyt powraca i rynek powoli przechodzi w etap hossy.
Więcej o symptomach bessy, które mogą sugerować zakup czy sprzedaż akcji online i innych instrumentów inwestycyjnych można przeczytać tutaj. W artykule można znaleźć też informacje o tym, jak inwestorzy mogą zarabiać podczas bessy.
Dlaczego na rynku ma miejsce bessa?
Czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia na rynku bessy, jest wiele. Najczęściej w jednym czasie nakłada się na siebie kilka powodów. Mogą to być:
- Wprowadzenie zmian w zakresie podatków
- Zwalniająca gospodarka
- Pękająca bańka spekulacyjna
- Pandemia
- Kryzys geopolityczny lub wojna
Od bessy trzeba jednak odróżnić korektę. Ta – w odróżnieniu od załamania rynku – trwa krótko. Dodatkowo korekta daje inwestorom wiele możliwości wejścia i zarobku. To jeden z głównych powodów, dla których umiejętność rozróżnienia między bessą a korektą jest tak istotna.