Fundusze ETF – czym są? Jaka jest ich zasada działania? Czy warto?

0
342
Fundusze ETF

Fundusze EFT stają się łakomym kąskiem dla wielu inwestorów, gdyż umożliwiają dość szybko i za niewygórowane środki uzyskać ekspozycję na różne obligacje, surowce i inne aktywa. To kuszące rozwiązanie dla wielu osób, dlatego warto lepiej je poznać!

Fundusze ETF – co to takiego? Jaka jest ich charakterystyka?

ETF to skrót z angielskiego wyrażenia Exchange Traded Fund, co oznacza notowany na giełdzie fundusz inwestycyjny. Jego najważniejszym zadaniem jest wiernie odtwarzanie wyników danego indeksu giełdowego, na przykład indeksu akcji. W ten sam skuteczny sposób może tak robić w stosunku do innego aktywa lub grupy aktywów – złota, ropy, spółek itp. Jak widać, jest zarządzany pasywnie, co determinuje jego charakter.

Fundusze ETF – jak funkcjonuje?

Tak samo jak w przypadku tradycyjnego funduszu, żeby zainwestować w ETF, należy przekazać kapitał zarządzającym funduszem. Dzięki temu zyskujemy tzw. jednostki uczestnictwa. Są notowane na giełdzie papierów wartościowych, więc codziennie są wyceniane i mogą być kupowane oraz sprzedawane jak akcje. Bardzo ważne jest tu, aby zachować odpowiednią płynność, za co odpowiadają tzw. animatorzy rynku. Ich głównym zadaniem jest zlecenie kupna oraz sprzedaży. Chociaż zasada działania wydaje się zrozumiała, to jednak inwestorzy powinni korzystać ze wsparcia pomoc brokerskiej, jak Saxo, żeby móc sprawnie poruszać się na tym rynku, efektywnie korzystając z oferowanych tu możliwości. A zdecydowanie warto tu być, co udowodnimy w kolejnych akapitach. 

ETF – dlaczego warto?

Nieprzypadkowo ETF-y są bardzo popularne, bo zachęcają do inwestowania z wielu powodów. Mowa tu przede wszystkim o kosztach, które zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych funduszów inwestycyjnych wyglądają nad wyraz korzystnie. Przypomnijmy, że w standardowych rozwiązaniach musimy liczyć się z wysokimi opłatami za zarządzanie. Sięgają one nierzadko kilka procent rocznie. W przypadku funduszów pasywnych tego rodzaju opłata jest o wiele niższa – wynosi od kilku setnych do kilku dziesiątych procenta. Kolejną niezwykle ważną zaletą jest to, że w fundusze ETF dość łatwo zainwestować, biorąc pod uwagę koniunkturę, jaka ma miejsce na danym rynku lub sektorze. Nie trzeba tu tworzyć wyczerpujących analiz i zastanawiać się, które akcje zachowują się najlepiej w danym okresie. Co więcej, mamy tu też do dyspozycji tak zwane ETF short, pozwalające grać na spadki cen określonych aktywów. Mówiąc najprościej jak się da – jak obserwujemy pogorszenie się koniunktury na danym rynku, to możemy kupić jednostki funduszu, jaki w tej sytuacji może zyskać na wartości. Ale oczywiście jest tu haczyk, bo jak nasze przewidywania się nie sprawdzą, to zamiast zyskać, można sporo stracić. 

Co ocenić przed kupnem ETF-ów?

Nim je kupimy, powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją wybranego produktu, biorąc pod uwagę kilka najważniejszych czynników. To przede wszystkim płynność obrotu, gdyż takie aktywa cieszą się dużą popularnością i szybko można znaleźć chętnego na ich zakup lub sprzedaż. Kolejnym ważnym parametrem jest też to, w jakim sposób dany ETF odwzorowuje zachowania naśladowanego indeksu giełdowego. Oczywiście, nie można zapomnieć o kosztach zarządzania w funduszach ETF, bo choć są niższe niż w wielu innych przypadkach, to trzeba dokładnie je sprawdzić, zwłaszcza jak zamierzamy inwestować spore kwoty. 

Zawarte w powyższym artykule powinny zachęcić potencjalnych inwestorów do funduszy ETF, lecz jak w przypadku każdego produktu finansowego, zachęcamy do ostrożności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here