Co to jest charakter pracy

0
8074

Istnieje wiele cech, którymi opisuje się poszczególne rodzaje pracy, czy bardziej specyficznie – konkretne zawody. Cechy te opisują między innymi to, jak bardzo różnorodne umiejętności niezbędne są do wykonywania danej pracy. Czy to w jakim stopniu, wykonywana praca prowadzi do powstania gotowego produktu. Inne cechy opisują stopień, w jakim wykonywana praca wpływa na bezpieczeństwo, zdrowie, życie, a także pracę innych ludzi. Stopień samodzielności wykonywanej pracy, czyli, między innymi to, jak duży wpływ ma pracownik wykonujący pracę na podejmowanie decyzji, odnośnie sposobu wykonywania poszczególnych zadań składających się na pracę. Istotną cechą jest również to, w jakim stopniu praca wykonywana przez pracownika, może być na bieżąco oceniona, czy kontrolowana przez pracodawcę.

Co to jest charakter pracy?

Co to jest charakter pracyOpisane cechy, pozwalają odpowiedzieć na pytanie o to, co to jest charakter pracy. Zgodnie z przepisami Prawa Pracy, charakter pracy to zespół cech, którymi charakteryzuje się dana praca. Taki,  który w istotny sposób wpływa na możliwości wykonywania danej pracy przez konkretnych pracowników. Najistotniejszym pojęciem, które pozwala zrozumieć czym jest charakter pracy, jest praca o szczególnym charakterze. Jest to praca wymagająca od wykonujących ją pracowników, szczególnych i ściśle określonych umiejętności, a także cech psychicznych i fizycznych. Wymagania te, związane są z koniecznością wykonywania tego rodzaju pracy w sposób który nie zagraża bezpieczeństwu.

Wcześniejsza emerytura

W związku z tym, że przyjmuje się, że z wiekiem zarówno możliwości fizyczne, jak i psychiczne pracowników, ulegają znaczącemu pogorszeniu, ustawodawca dopuszcza możliwość wcześniejszego przechodzenia pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze na emeryturę. Niższy wiek emerytalny dla pracowników wykonujących pracę o szczególnym charakterze, określany jest osobno, dla poszczególnych rodzajów pracy. Regulacjami prawnymi, które odnoszą się do tego tematu są ustawy o zawodach. Na przykład Ustawa o policji, czy ustawa o straży pożarnej.

[Głosów:25    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here