W tradycyjnym systemie pracy, pracownik spędza w miejscu pracy 8 godzin dziennie. Wtedy przysługuje mu 15 minutowa przerwa. Jednak co w sytuacji, gdy czas wykonywania obowiązków wydłuża się do 12 godzin?
12 godzin pracy ile wolnego?
Każdy pracownik, który spędza w pracy ponad 6 godzin ma prawo do 15 minutowej przerwy. Zasada ta obowiązuje również w przypadku, gdy czas pracy jest dłuższy. Wynika to z przepisów kodeksu pracy, gdzie wyraźnie jest zaznaczone, że przerwa nie ulega podwojeniu. Wyjątkiem w tej sytuacji są pracownicy młodociani, którzy mają prawo do 30 minutowego odpoczynku w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Warto zaznaczyć, że przerwa, według obowiązującego prawa, powinna zostać wykorzystana w trakcie pracy. Oznacza to, że pracownik nie może wyjść 15 minut wcześniej lub spóźnić się o kwadrans, ponieważ nie może zostać to potraktowane jako spożytkowanie przysługującej przerwy.
Czy są wyjątki?
Oczywiście, jeśli pracodawca uzna, że 15 minut to czas niewystarczający do załatwienia podstawowych potrzeb przez pracownika, może uregulować tę kwestię w wewnętrznym regulaminie przedsiębiorstwa. Jest to coraz częściej spotykane zachowanie przedsiębiorców, które ma na celu zapewnić komfort pracy i większą motywację do wykonywania codziennych obowiązków przez personel. To nie tylko szacunek dla pracowników, ale także realne spojrzenie na rzeczywistość, w szczególności, gdy podczas równoważnego czasu pracy zdarza się, że w danym dniu pracownik spędza 10 czy 12 godzin poza miejscem zamieszkania.
Kiedy powinna być przerwa?
Przerwa może być odgórnie ustalona przez kadrę zarządzającą o określonej porze np. dla konkretnego działu, ale też pracodawca może przyjąć regułę, że to pracownik indywidualnie decyduje, kiedy chciałby wykorzystać wolny czas.
Doba pracownicza
Warto zaznaczyć, że każdemu pracownikowi przysługuje prawo do przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku od pracy. Oznacza, to, że pracownik, który rozpoczyna pracę o godzinie 06:00, a kończy ją o godzinie 18:00 nie może rozpocząć wykonywania obowiązków służbowych wcześniej niż o godzinie 05:00 kolejnego dnia. Zatem liczba godzin pracy w ciągu jednego dnia nie może przekraczać więcej niż 13 godzin.