Warunki pracy chronionej co to oznacza?

0
1585
warunki pracy chronionej co to oznacza

Każdy pracodawca może w swojej firmie stworzyć zakład pracy chronionej. Podstawowym jej celem jest stworzenie odpowiednich warunków dla osób niepełnosprawnych. Zapewnić im dogodną sytuację, dać możliwość rozwoju, a także opieki medycznej oraz rehabilitacji. Każdy pracodawca, który chce stworzyć w swojej przedsiębiorczości taki zakład musi dostosować się do kilku zasad, które dadzą mu możliwość przyjęcia do swojej firmy osoby niepełnosprawne. Pracownik podejmujący pracę w takiej firmie posiada odpowiednie dla siebie warunki pracy chronionej. Co to oznacza?Jednym z ważniejszych warunków jest wymóg prowadzenia swojej działalności minimum 12 miesięcy. Kolejnym kryterium jest zatrudnianie co najmniej 25 pracowników w pełnym wymiarze godzin, a przez nie mniej niż 6 miesięcy powinien zatrudniać minimum 50% inwalidów. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych. Szerokie drzwi, podjazdy odpowiednio przygotowane toalety to główne cechy dobrze wyposażonego pomieszczenia. Musi być ono także dostosowane do zaleceń BHP. Pracodawca musi zadbać także o to, by stanowiska pracy były przypasowane do możliwości i potrzeb pracowników.
Kiedy zostaną spełnione te kryteria właściciel firmy może ubiegać się o status zakłady pracy chronionej i zatrudniać na odpowiednich warunkach pracowników niepełnosprawnych.

Pracownik podejmujący pracę w takiej firmie posiada odpowiednie dla siebie warunki pracy chronionej. Co to oznacza?

Odpowiednimi warunkami pracy jest przystosowana siedziba do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, za pomocą pomocniczego sprzętu rehabilitacyjnego itp. Pomieszczenia higieniczno- sanitarne powinny posiadać szerokie wejścia, nisko osadzone sanitariaty, muszą być przestronne, a udogodnienia odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności.

Osoby zatrudnione powinny mieć odpowiednio dostosowane miejsce pracy tak, aby wykonywanie zadań było bezpieczne i zapewniało osobie komfort.
Pracodawca w związku z tym, iż zatrudnia osoby niepełnosprawne, może złożyć wniosek o różnego rodzaju dofinansowania na rzecz wypłacanych wynagrodzeń lub dostosowania siedziby do potrzeb zatrudnianego personelu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here