Pit za 2019 rok – do kiedy trzeba się rozliczyć?

0
1112
Pit za 2019 rok

Rozliczenia podatkowe są obowiązkowe dla wszystkich osób, które podejmują udokumentowaną pracę zarobkową. Zeznanie podatkowe należy składać do Urzędu Skarbowego raz w roku. W jakim terminie? Wiele zależy od rodzaju zatrudnienia i generowania dochodów. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Ważną informacją jest zmiana terminu dla rozliczeń podatkowych. W 2020 roku można to robić już od 15 lutego, a termin składania deklaracji podatkowych mija z dniem 30 kwietnia. Wyjątkiem jest PIT-28, który należy złożyć maksymalnie do 2 marca. Urząd Skarbowy ma dokładnie 45 dni na ewentualny zwrot nadpłaty. Tym samym, im wcześniej zostanie złożony PIT, tym szybciej środki zostaną przekazane podatnikowi.

Jak się rozliczać?

Jeśli wiemy już, ile mamy czasu na rozliczenie, pozostaje jeszcze kwestia formy wygenerowania PIT-u. Nowością jest usługa e-pit, zgodnie z którą już od zeszłego roku to Urząd Skarbowy automatycznie dokonuje rozliczenia każdego podatnika. To można zaś sprawdzić dzięki utworzeniu tzw. profilu zaufanego czy zalogowaniu się na wskazanej stronie z elektronicznymi deklaracjami.

Warto podkreślić, że pit stworzony przez Urząd Skarbowy można przyjąć albo odrzucić. Można również zaniechać tych działań, wtedy po 30 kwietnia rozliczenie zostanie automatycznie zaakceptowane. Jeśli podatnik odrzuci pit stworzony przez US, może dostarczyć deklarację samodzielnie. W tym zakresie pozostają do wyboru trzy różne formy działania – pit może zostać dostarczony online, drogą pocztową albo osobiście do konkretnej siedziby Urzędu Skarbowego, zgodnej z miejscem zamieszkania.

Kurs rachunkowości sprawdź na stronie: https://www.cee.pl/oferta/kursy-zawodowe/certyfikowane-kursy-ksiegowosci/

Dlaczego dobrze jest rozliczać się samodzielnie? Pity do tej pory sporządzały wykwalifikowane do tego osoby, które odbyły kursy księgowe. Co więcej, podatnik ma szansę dokonać rozliczenia, które jest dla niego najbardziej korzystne finansowo. Specjaliści, którzy ukończyli profesjonalny kurs księgowości, mogą wskazać możliwe do zawarcia w rozliczeniu ulgi, których sam Urząd Skarbowy nie uwzględni. Roczne rozliczenie można też wygenerować samodzielnie, wykorzystując łatwo dostępne programy komputerowe do tworzenia pit-ów. Lepiej jednak zaufać osobie, dla której kurs rachunkowości jest podstawa pracy zawodowej. Taka usługa nie kosztuje dużo, patrząc na korzyści finansowe, jakie można osiągnąć.

Osoby, które w 2019 roku osiągnęły dochód, a nie rozliczą się do 30 kwietnia, będą wzywane przez Urząd Skarbowy do spełnienia tego obowiązku. Bagatelizowanie takich wezwań wiąże się zaś z nałożeniem kary finansowej na podatnika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here