Lekarz medycyny pracy ile kosztuje?

0
764
Lekarz medycyny pracy ile kosztuje

Do lekarza medycyny pracy wybieramy się z kilku powodów. Jednym z nich jest dostanie pierwszej pracy. Badania i orzeczenie od lekarza medycyny pracy jest obowiązkowe. Do każdej nowej pracy nowe orzeczenie jest potrzebne, nawet jeśli wykonujemy ten sam zawód u kolejnego pracodawcy. I tu jest kolejny powód, aby wybrać się do lekarza medycyny pracy – zmiana pracy. Jeśli mamy czasowe prawo jazdy to również musimy takie orzeczenie mieć, aby wyrobić nowy dokument. Jeśli wybieramy się do lekarza medycyny pracy zanim zaczniemy pracę to pracodawca musi nam dać odpowiednie skierowanie. Badania takie wykonuje się w trakcie pracy, a nie po pracy. Można w tym dniu w ogóle nie wykonywać obowiązków zawodowych i zachować prawo do wynagrodzenia. Najczęściej to on płaci na taką usługę.

Lekarz medycyny pracy ile kosztuje?

Lekarz medycyny pracy ile kosztujeCeny są bardzo różne, wszystko zależy od placówki. Mogą one wynosić 50 zł, ale też 100 zł. Aktualnie badania lekarskie do prawa jazdy to stała kwota 200 zł. Jeśli chodzi o badania do pracy to też zależy w jakich warunkach ma być praca wykonywania. Jeśli w trudnych, np. substancje, bodźce niebezpieczne, na wysokości czy w pomieszczeniu specjalistycznym to trzeba zrobić dodatkowe badania. Jeśli ktoś nosi okulary to też musi mieć badania okulistyczne. Jeśli bardzo dużo będzie miał styczności z komputerem czy w inny sposób używał zmysłu wzroku to obowiązkowe jest badanie u okulisty.

Badania u lekarza medycyny pracy to obowiązek każdego pracodawcy

Jeśli nie wypełni on tego obowiązku to może mu grozić grzywna od 1000 do nawet 30000 zł. To dużo więcej niż samo badanie u lekarza i wystawienie orzeczenia. Może być taka sytuacja, że orzeczenie lekarskie nie będzie korzystne i nie będziemy się z nim zgadzali. Można w takim przypadku po tygodniu złożyć wniosek o kolejne badanie u tego samego lekarza. Orzeczenie lekarskie może być pomocne dla pracodawcy, bo może okazać się, że są przeciwwskazania do wykonywania zawodu. W tej sytuacji zatrudniający może pracownika odsunąć od wykonywania pracy, przenieść na inne stanowisko lub zwolnić. Dla pracodawcy badanie to koszt, ale też obowiązek i możliwość uniknięcia problemów związanych z pracownikiem, który ma ograniczenia w wykonywaniu czynności zawodowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here