Jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy

0
664
Jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy

Niemal każdemu pracownikowi zdarza się zachorować, co wiąże się z niemożliwością wykonywania pracy. Gdy dana osoba udaje się do lekarza, ten wystawia jej zwolnienie lekarskie. I tu pojawia się pytanie jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy? Jeszcze do niedawna mógł to być poważny problem, w sytuacji, gdy chora osoba nie była w stanie osobiście udać się ze zwolnieniem do swego zakładu pracy, a miała na to siedem dni o dnia wystawienia zwolnienia.

Jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy?

Jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracyCzęsto wówczas pracownicy prosili o pomoc jakąś bliską osobę lub członka rodziny. Obecnie nie jest to konieczne, gdyż zwolnienie lekarskie zmieniło swą formę z papierowej na elektroniczną. Znacznie to ułatwiło proces przekazania zwolnienia do ZUS-u i do pracodawcy, a przede wszystkim problem jak dostarczyć zwolnienie lekarskie do pracy, praktycznie przestał istnieć.Nowe e- zwolnienia są wystawiane od 2016 roku, odbywa się to w ten sposób, że zwolnienie elektroniczne jest dostarczane do ZUS, a ten przesyła je do płatników składek poprzez skrzynkę podawczą na profil informacyjny płatnika nie później, niż w dniu , który następuje po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego. Od grudnia 2018 roku to lekarz ma obowiązek przekazać zwolnienie lekarskie pracodawcy, a nie pracownik.

Lekarz, który wystawił zwolnienie lekarskie, musi w tym samym dniu przekazać je na skrzynkę podawczą ZUS, natomiast pracownik już nie musi przekazywać zwolnienia pracodawcy. Jeżeli jednak okaże się, że że płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek, wtedy lekarz musi wydrukować e – zwolnienie, oparzyć je podpisem i pieczątką, a chory ma obowiązek dostarczyć je do zakładu pracy w ciągu siedmiu dni od daty wystawienia.

Zasiłek chorobowy

Gdy termin siedmiu dni zostanie z jakichś względów przekroczony, zasiłek chorobowy zostanie pomniejszony o 25%. Wprowadzenie zwolnień lekarskich w formie elektronicznej jest swoistą rewolucją w udzielaniu, a przede wszystkim przekazywaniu zwolnień lekarskich. Oczywiście, takie rozwiązanie jeszcze kilkanaście lat temu nie było możliwe, a obecnie można cieszyć się kolejnym ułatwieniem dla chorego pracownika. Celem wprowadzenia zwolnień elektronicznych było oprócz zdecydowanego udogodnienia dostarczenia ich do pracodawcy, było także skrócenie czasu oczekiwania na świadczenie z ZUS.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here