Jak cytować w pracy dyplomowej

0
925
Jak cytować w pracy dyplomowej

Zwieńczeniem studiów niezależnie od kierunku i specjalności jest poza zdaniem wszystkich egzaminów, napisanie i obrona pracy dyplomowej. Większość studentów ma wiele obaw związanych z napisaniem swojej pracy, jednak jest to warunek konieczny, aby uzyskać odpowiedni stopień.

Pisanie prac naukowych w trakcie studiów

Jak cytować w pracy dyplomowejProblemy i dylematy studentów podczas pisania pracy mogą się różnić pomiędzy dziedzinami i kierunkami, na których studiowali. Studenci, którzy zgłębiali kierunki ścisłe będą zapewne pisać prace na podstawie swoich badań i eksperymentów prowadzonych podczas pracowni magisterskich, natomiast studenci kierunków humanistycznych będą skupiać się na analizach i interpretacjach dzieł itp. Jednak pierwszym problemem niezależnie od dziedziny, może być przedarcie się przez odpowiednią liczbę prac naukowych oraz książek specjalistycznych, które będą podstawową bazą wiedzy dla studenta. Dobór odpowiednich i wartościowych prac studenci powinni konsultować z promotorem lub opiekunem, ponieważ jest to podstawowa niemniej bardzo ważna kwestia.

Jak cytować w pracy dyplomowej?

Innym problemem dla bardzo wielu studentów jest kwestia cytowania prac. Studenci zazwyczaj mają dylemat, jak cytować w pracy dyplomowej. Tutaj pojawia się wiele pytań dotyczących zarówno cytowania w tekście wykorzystanych prac, jak również tworzenia końcowej bibliografii, czy spisu literatury. I nic w tym dziwnego, że studenci czują się zagubieni, ponieważ nie istnieje jeden powszechny system cytowań prac, na które powołuje się autor pracy dyplomowej. Często kwestia cytowania jest indywidualna i zależy od wymogów i upodobań promotora lub ogólnie uczelni.

Co prawda, system cytowania prac powinien opierać się na systemach stosowanych w czasopismach naukowych, jednak tutaj kwestia jest również trochę bardziej skomplikowana, ponieważ różne wydawnictwa publikujące mają zróżnicowane style cytowania prac. Dlatego najlepiej dla studenta będzie uzgodnić z promotorem, w jaki sposób ma zawierać cytowania zarówno w tekście swojej pracy, jak i w bibliografii. To powinno rozwiać wszelkie wątpliwości.
Napisanie pracy dyplomowej, mimo wielu dylematów i problemów pojawiających się w trakcie pisania jest bardzo pouczające, ponieważ student nabywa wielu umiejętności, które mogą owocować w dalszym życiu zawodowym.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here