Jak panować nad stresem ucząc się do matury?

0
517
Jak panować nad stresem ucząc się do matury

Egzamin maturalny jest najważniejszym egzaminem w toku edukacji szkolnej. Jego wyniki mogą przesądzić o tym, czy absolwent szkoły średniej dostanie się na wymarzony kierunek. Nic dziwnego zatem, że już sama nauka do tego egzaminu wiąże się z dużym stresem. Jak sobie z nim poradzić?

Stwórz swój własny plan – także ten awaryjny

Stres towarzyszący wykonywaniu różnych czynności można znacząco zmniejszyć, tworząc odpowiednio rozbudowany plan. W przypadku maturzystów będzie to plan powtórek i nauki rozwiązywania próbnych testów maturalnych. Aby go opracować, uczeń powinien stworzyć listę zagadnień z każdego przedmiotu, które koniecznie musi powtórzyć. Po przerobieniu konkretnego podpunktu może wykreślać go z listy. W samej nauce i powtórkach pomogą mu także mapy myśli czy zastosowanie metody Pomodoro. Ułatwia ona skoncentrowanie się na wykonywanej czynności.

Oprócz tego już podczas nauki do matury uczeń może przygotować plan awaryjny dotyczący kierunku studiów i uczelni – to także powinno zmniejszyć poziom ich stresu. Dobrze, jeśli ostatecznie złoży kilka aplikacji na studia. Dzięki temu maturzysta niemal na pewno uniknie sytuacji, w której nie dostanie się na interesujący go kierunek.

Dbaj o relaks i odpoczynek

Aby zapanować nad stresem w trakcie nauki do matury warto również zadbać o relaks i odpowiedni odpoczynek. Zmęczenie i zniechęcenie może potęgować stres, osłabiać koncentrację i w rezultacie – prowadzić nawet do frustracji. Przemęczony uczeń nie będzie w stanie przyswoić materiału ani skupić się na powtórkach. Z tego względu należy robić regularne przerwy w nauce.

Na co warto poświęcić wolny czas? Dobrym pomysłem jest wyjście na spacer. Maturzysta nie tylko dotleni na nim swój organizm, ale także zrelaksuje się – zwłaszcza, jeśli ma możliwość spacerowania po terenach zielonych, położonych z daleka od centrum miasta. Dodatkowo spacer jest formą ruchu – który przyda się wszystkim uczniom poświęcającym mnóstwo czasu na naukę przy biurku.

Wolny czas warto też poświęcić na spotkania ze znajomymi, hobby czy po prostu – na słuchanie muzyki.

Co jednak, jeśli stres pojawi się tuż przed maturą?

Niemal każdy maturzysta stresuje się tuż przed rozpoczęciem egzaminu. W takiej sytuacji warto jednak postawić np. na ćwiczenia oddechowe – opisane m.in. w artykule na stronie Wyższej Szkoły Bankowej (https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dzielimy-sie-wiedza/jak-poradzic-sobie-na-maturze/jak-opanowac-stres-na-maturze-czyli-jak-nie-dac-sie-pokonac-przez-samego-siebie) razem z innymi metodami umożliwiającymi opanowanie stresu. Dobrze też porozmawiać z rówieśnikami – to z pewnością pomoże, chociaż na chwilę, odwrócić uwagę od zbliżającego się egzaminu.

Warto również pamiętać, że stresu nie można całkowicie wyeliminować – można go jednak znacząco ograniczyć, podejmując działania, na które ma się wpływ. Maturzysta nie jest w stanie przewidzieć zadań na egzaminie. Może jednak przygotować się do niego jak najlepiej, stworzyć plan awaryjny i zadbać o odpoczynek – zwłaszcza tuż przed maturą.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here