Czym dla Polaków jest luksus?

0
2180
Czym dla Polaków jest luksus?

Dla większości Polaków życie w luksusie oznacza szczyt marzeń. Zwykle kojarzy się z możliwością realizowania się bez obawy o brak środków finansowych. Bardziej szczegółowa definicja luksusu zależy jednak od zasobności konta. Coś, co dla jednych już jest luksusem, innym jawi się jako część ich codzienności.

Różne punkty widzenia

Towary luksusowe to najczęściej przedmioty lub usługi, które są poza zasięgiem finansowym większości społeczeństwa. Na prasowy anons z działu nieruchomości, typu luksusowe apartamenty Warszawa tylko nieliczni mogą zareagować pozytywnie własnym kapitałem. Większość ankietowanych Polaków uważa, że synonimem luksusu jest posiadanie samochodu klasy Premium. To opinia aż 64 proc. badanych. Marzymy o markach takich, jak Mercedes, BMW czy Porsche. Niemal tyle samo rodaków typuje, że do podobnej kategorii należą wspomniane luksusowe apartamenty w Warszawie. Na kolejnym miejscu wymieniano możliwość wyjazdu na atrakcyjne wakacje w dowolne miejsce na świecie. Urlop, jako symbol luksusu typuje 53 proc. badanych. Tak wysokie miejsce wyjazdów urlopowych nie powinno dziwić, ponieważ dla wielu osób, pracujących po kilkanaście godzin dziennie sama możliwość uzyskania wolnych dni na wyjazd oznacza luksus. Dla innych urlop to zbyt kosztowna inwestycja – aż 44 proc. Polaków deklaruje, że nie stać ich na wyjazd dwutygodniowy raz do roku. To o 10 proc. więcej niż średnia, odnotowana w krajach Unii Europejskiej.

Coraz więcej milionerów

Już ponad 1,3 mln Polaków płaci najwyższą stawkę podatku PIT, czyli 32 proc. To właśnie konsumenci z tej kategorii napędzają rynek dóbr luksusowych. Jego wartość w Polsce ocenia się na niecałe 25 mld. Bogaty Polak to kategoria bardzo umowna. W powszechnym rozumieniu za osobę zamożną uznaje się kogoś z dochodami powyżej 7 tys. złotych brutto. Jeśli zarobki miesięczne szybują do 20 tys. zł uważamy, że mamy do czynienia z osobą bogatą mimo, że przecież luksusowe apartamenty w Warszawie są poza jej zasięgiem finansowym. Za Polaka bardzo bogatego uznajemy kogoś z pensją w wysokości 50 tys. złotych. Do tej grupy zalicza się ponad 45 tys. osób. Większość zamożnych Polaków to kadra zarządzająca. 20 proc. bogaczy ma własne przedsiębiorstwa, a 10 proc. to specjaliści wysokiej klasy oraz przedstawiciele wolnych zawodów. Jednak luksus nie przychodzi łatwo. Sami zainteresowani deklarują, że do majątku doszli ciężką pracą. Ich dzień to kilkanaście godzin, wypełnionych biznesem, włącznie z sobotami i nierzadko niedzielami. Luksusowe urlopy często łączą ze spotkaniami biznesowymi, więc ich wypoczynek nie ma wiele wspólnego z typowo pojmowaną beztroską.

Mieszkańcy luksusowych apartamentów w Warszawie byliby zadowoleni słysząc, jakie cechy przypisują Polacy konsumentom dóbr luksusowych, zdobytych własną pracą. Opisują ich jako inteligentnych, ciężko pracujących, wykształconych z wysoką samodyscypliną. Dodają, że mają również wiele szczęście i dobre znajomości w kręgach biznesowych. Luksusowe życie imponuje, dlatego coraz więcej Polaków nie tylko podziwia i zazdrości osobom bogatym, ale też próbuje awansować finansowo do nieco wyższej kategorii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here