5 ciekawostek, czyli co zobaczymy w Gdyni?

0
1462
5 ciekawostek, czyli co zobaczymy w Gdyni?

Któż z nas nie kocha polskiego morza? Bo chociaż jest trochę zimniejsze, niż Adriatyk, niektórym przeszkadzają tłumy czy nieco jarmarkowy charakter kilku tutejszych miejscowości, to jednak kilkadziesiąt odcieni niebieskiego, długie i szerokie piaszczyste plaże, czy możliwość znalezienia bursztynu, wynagrodzą nam wiele niedogodności. Jednym z bardziej znanych miast nadmorskich jest Gdynia. Centrum handlowe, które otworzyła koronowana głowa, kolejka jak w górach i dwa statki-muzea, to nie jedyne ciekawostki, które dotyczą tego miasta portowego. Poznajmy je wszystkie!

Kolejka górska nad morzem?

Wiele osób będących pierwszy raz w Gdyni, ze zdziwieniem patrzy na kolejkę, którą można wjechać na wzniesienie (swoją drogą – niezbyt wysokie). Sympatyczny wagonik pozwoli nam dostać się na tzw. Kamienną Górę i popatrzeć na cudowną panoramę wybrzeża. Jazda trwa zaledwie dwie minuty i rozpoczyna się pod Placem Grunwaldzkim. Co ciekawe, kolejka jest czynna cały rok, a skorzystać można z niej za darmo. To powoduje, że chętnych na tę nietypową jak na morze atrakcję nie brakuje. Ważne jest to, że mogą z niej korzystać ludzie niepełnosprawni, ponieważ posiada odpowiednie udogodnienia.

Galeria, co ją królowa Norwegii otwierała

Można by się długo zastanawiać co robiła królowa norweska akurat w Gdyni. Wybrała się na spacer? Zwiedzała stocznię? Otóż nie! Otwierała Klif – ważne centrum handlowe w Gdyni. Każdy mieszkaniec zna tą galerię ze względu na oferowany w niej asortyment- bardzo luksusowy i od czołowych projektantów. To właśnie tam turyści i celebryci wybierają się na zakupy będąc w Trójmieście. Centrum powstało w 1996 roku i było jednym z pierwszych tego typu obiektów w Polsce. Ma swojego brata „bliźniaka” w Warszawie. Jego strona internetowa to: https://gdynia.klif.pl/.

Muzeum Emigracji

Niestety, losy naszego kraju naznaczone są licznymi emigracjami – uciekaliśmy w poszukiwaniu lepszego życia, przed prześladowaniami politycznymi, przed wojnami. To właśnie w Gdyni znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Emigracji. Mieści się ono w budynku Dworca Morskiego, skąd właśnie wyruszali Polacy w świat. Wśród eksponatów znajdziemy liczne zeznania osób tęskniących za krajem, wywiady czy pamiątki. Muzeum jest młode, bowiem otworzono je dopiero w 2015 roku.

Pomnik wysiedlonych Gdynian

Niektórzy mówią, że jest to najsmutniejszy pomnik w Polsce, bowiem przedstawia rodzinę z dziećmi, którzy trzymając walizki muszą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania. Łapie za serce odwrócona postać dziewczynki, która patrzy na pomnik psa, który zostaje. To oddaje wiele emocji, które towarzyszyły Gdynianom, mającym na rozkaz niemieckiego okupanta opuścić Gdynię. Było to niemal 80% spośród 127 tysięcy mieszkańców.

Sea Towers

Ciekawostką jest fakt, że te charakterystyczne wieżowce, znajdujące się zaraz obok portu, są zbudowane w miejscu, w którym przed rokiem 1930 znajdowało się… morze. Z tego względu cały teren musiał zostać utwardzony oraz zagęszczony. Są dwunastym pod względem wysokości budynkiem w kraju – mierzą 141,6 metra. Wybudowane zostały w latach 2006-2009.

Gdynia jest znana przede wszystkim jako miasto, które w okresie międzywojennym szybko urosło i było ważnym bałtyckim portem. Do dzisiaj możemy podziwiać wiele budynków, które w swej budowie nawiązują do morza. Oczywiście nie można zapomnieć o okręcie Błyskawica oraz statku Dar Pomorza, jednak ich, ze względu na zdobytą już renomę, nie umieszczaliśmy w powyższym zestawieniu. Mamy jednak nadzieję, że ciekawostki pozwoliły spojrzeć na miasto z nieco innej strony i zachęciły do odwiedzenia go

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here