Co z emeryturami po 35 latach pracy

0
1037
co z emeryturami po 35 latach pracy

Rząd nie zawsze jest spójny w swoich działaniach. Zwłaszcza jeżeli następuje zmiana warty i władzę obejmuje konkurencyjna partia. W takim wypadku opozycja wycofuje się niemal ze wszystkich obietnic składanych przez poprzedników. Cierpią na tym najbardziej najbiedniejsi, dla których ewentualna zmiana oznacza zazwyczaj coś niedobrego. W praktyce chodzi o utratę jakiś przywilejów, które nadała im poprzednia władza. Najwięcej zamieszania jest jak zwykle z wiekiem emerytalnym. Jedni politycy podnoszą go, a inni obiecują obniżyć, jak tylko wygrają wybory i obejmą stanowisko. Powstaje z tego niezły chaos i ludzie już sami nie wiedzą, co z emeryturami po 35 latach pracy. Na zmianach wieku emerytalnego najgorzej wychodzą rolnicy.

Emerytury rolników

co z emeryturami po 35 latach pracyNie jest tajemnicą, iż dla nich przejście na wcześniejszą emeryturę to przykra konieczność, a nie jakaś tam fanaberia. Oni pracują na gospodarstwie od 18 roku życia, toteż nic dziwnego, że osiągając 55 lat ich organizm jest już mocno wyeksploatowany. W końcu parając się ciężką pracą fizyczną mają prawo czuć się zmęczeni. Niby mają nowoczesne maszyny do pomocy, lecz tak naprawdę nic nie odbędzie się bez ich udziału. To oni muszą myśleć, kiedy obsiać pola lub w jaki sposób je nawozić. To do zadań rolników należy zaorać pola, posadzić warzywa i owoce lub czuwać nad bezpieczeństwem zbóż. Plonom tym zagrażają przede wszystkim niebezpieczne choroby i szkodniki. By się ich ustrzec powinno się zakupić drogie opryski, które mają na celu zapobiec rozprzestrzenianiu się ewentualnej zarazy.

Poza tym rolnicy muszą dbać o zwierzęta zagrodowe. One się przecież same nie napoją i nie nakarmią. Dbanie o stan ich zdrowia to również czasochłonne i nieprzyjemne zajęcie. Zwłaszcza wywózka obornika to nie lada wyzwanie. Jednak ktoś musi się tym zajmować, bo inaczej krowy i świnie nie nadawały by się na sprzedaż. Szkoda tylko, że rolnicy mają za swoją pracę tak małe wynagrodzenie. Poza tym emerytura po 35 latach ciężkiej pracy należy im się, jak mało komu. A to dlatego, że dzięki nim nie grozi nam głód.

Co z emeryturami po 35 latach pracy?

Jednak zawirowania polityczne nad systemem emerytalnych dotykają niemalże każdej grypy zawodowej. Nie da się ukryć, że wprowadzona przez poprzedni rząd reform emerytalna miał sens. Podniesienie wieku emerytalnego było odpowiednim remedium na dziurę w budżecie ZUS, która była nieunikniona ze względu na proces starzenia się społeczeństwa. Jednak po zmianie rządu reforma została całkowicie cofnięta. Dlaczego tak się stało? Przede wszystkim to efekt obietnic wyborczych, które oczywiście miały na celu zdobycie elektoratu. Obecnie rząd przejrzał na oczy i próbuje ratować sytuację, choćby poprzez wprowadzanie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Maja one za zadanie podnieść poziom świadczeń emerytalnych z głodowych wręcz stawek do takich, które pozwolą na życie na w miarę odpowiednim poziomie.

Nie mniej nadal kwestia wysokości naszych emerytur jest dalece niepewna. Czy Pracownicze Plany Kapitałowe w ogóle spełnią swoją rolę? Czy odłożone w ich ramach środki finansowe będą odpowiednio inwestowane, czy tez może posłużą rządzącym do sfinansowania innych palących potrzeb? Z niedalekiej historii znamy przecież sytuację, kiedy rządzący sięgali po pieniądze zgromadzone przez nas na emerytury. Jak więc uniezależnić se od takiej sytuacji? W jaki sposób samodzielnie wypracować sobie środki, które pozwolą nam godnie żyć na emeryturze?

Emerytura – jak samodzielnie wypracować środki na godne życie?

co z emeryturami po 35 latach pracyOczywiście drogą do uzyskania dodatkowych środków na życie na emeryturze jest oszczędzanie i inwestowanie oszczędności. Tylko w jaki sposób oszczędzać, kiedy i tak gros środków wpłacamy do kasy państwa na świadczenia społeczne? Niestety łatwo nie jest, ale musimy sobie zdać sprawę, że tylko sami jesteśmy w stanie zadbać odpowiednio o nasze życie na emeryturze. Warto co miesiąc odkładać jakąś konkretną sumę i inwestować odłożone pieniądze. Najlepiej w jakieś bezpieczne instrumenty finansowe. Lokaty długoterminowe pozwolą uchronić nasze pieniądze przed inflacją. Jeśli jednak chcemy pomnożyć nasze oszczędności to musimy nieco zaryzykować i spróbować zainwestować choćby w akcje, czy też obligacje. Jeśli nie czujemy się na siłach w samodzielny inwestowaniu, możemy nasze pieniądze wpłacić do jednego z funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu mamy szanse na wypracowanie dodatkowych środków, które pozwolą nam naprawdę godziwe życie na emeryturze. W ten sposób uniezależnimy się od świadczeń wypłacanych przez państwo. Uchronimy się też przez świadczeniami emerytalnymi na naprawdę głowowym poziomie. A niestety takie nam grożą wobec różnych politycznych zawirowań przy systemie emerytalnym. Warto więc zawczasu się na taką sytuację odpowiednio przygotować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here