Jak zostać notariuszem?

0
1571
Jak zostać notariuszem?

Prawnikiem chce dzisiaj być bardzo wiele młodych osób. Powszechnie uważa się, że prawnicy świetnie zarabiają i w dużej mierze właśnie to przyciąga do tego zawodu. Droga do każdego w z wielu zawodów prawniczych jest bardzo długa. Nie inaczej jest z zawodem notariusza.

Najpierw studia

Chcąc dostać się na studia prawnicze musisz postarać się o dobre oceny i wyniki matury z przedmiotów humanistycznych (historia, Wiedza o społeczeństwie). Dostanie się na studia to pierwszy, duży krok do sukcesu.

Podczas studiów prawniczych nie ma jednak wyboru specjalizacji. Po uzyskaniu tytułu magistra prawa dopiero będziesz dokonywał wyboru zawodu. Chcesz być notariuszem? Zobacz, co musisz dalej zrobić.

Następny krok: aplikacja notarialna

Najpierw musisz zdać egzamin wstępny. Aby móc go zdawać musisz złożyć szereg dokumentów, czyli dyplom, wniosek o dopuszczenie do egzaminu, kwestionariusz osobowy, życiorys, informację o niekaralności, oryginalny dowód opłaty za egzamin oraz 3 zdjęcia, takie jak do dowodu osobistego. Egzamin to pisemny test składający się ze 150 pytań. Aby go zdać należy uzyskać min. 100 pkt. Koszt egzaminu to ok. 638 zł.

Aplikacja notarialna rozpoczyna się zawsze 1 stycznia i trwa 2,5 roku. Odbywa się u notariusza, którego wyznacza rada izby notarialnej. Koszt aplikacji wynosi ponad 5 tys, zł. Kończy się ona zdaniem egzaminu notarialnego. Opłata za ten egzamin wynosi około tysiąca złotych. Egzamin składa się z trzech części. W pierwszym dniu jest test składający się ze stu pytań, a w kolejnych aplikanci muszą opracować akty notarialne na podstawie opisanych przypadków i kazusów.

Po zdaniu egzaminu – asesura

Po egzaminie należy jeszcze odbyć asesurę czyli inaczej staż, trwający minimum dwa lata. W tym celu należy złożyć Ministrowi Sprawiedliwości wniosek o powołanie na asesora oraz oświadczenie notariusza, u którego ma odbywać się staż o gotowości zawarcia umowy o pracę.

Po zakończeniu asesury, asesor zgłasza wniosek do Ministra Sprawiedliwości, który odbywa konsultacje z właściwą radą notarialną, a następnie powołuje notariusza i wyznacza dla niego siedzibę kancelarii.

Droga do zostania notariuszem jest więc bardzo długa, pełna stresu związanego z trudnymi egzaminami. Całkowity czas od rozpoczęcia studiów do zostania notariuszem to nawet 10 lat. Koszty są także niemałe, więc nie jest to opcja dla mało zamożnych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here