Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie organizacyjne, finansowe i logistyczne, dlatego sporo osób decyduje się na franczyzę. W sensie prawnym franczyza to umowa pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą, na mocy której ten pierwszy udostępnia swoje logo, nazwę firmy czy niezbędne informacje o tym, jak ją prowadzić. Jak rozpocząć prowadzenie biznesu franczyzowego?
Wybór franczyzodawcy
Podstawową kwestią jest wybór partnera franczyzowego. Obecnie systemy franczyzowe oferuje bardzo wiele firm w całym kraju – zarówno firmy kosmetyczne, odzieżowe, jak i gastronomiczne. Wybierzmy więc dziedzinę, w której posiadamy doświadczenie, wiedzę bądź po prostu czujemy się w niej dobrze. Co więcej, warto szczegółowo zapoznać się z ofertą poszczególnych franczyzodawców. W niektórych przypadkach wymagają oni dużego kapitału początkowego lub kilkuletniego doświadczenia w prowadzeniu punktu handlowego. Oznacza to, że pewnych wymogów możemy, niestety, nie spełniać. Na szczęście wybór franczyzodawców jest tak duży, że każdy z pewnością znajdzie dobrą ofertę dla siebie.
Doradztwo franczyzowe
Jeśli nie wiemy, w jaki sposób zabrać się za prowadzenie firmy oraz jaka oferta będzie dla nas korzystna z punktu widzenia franczyzobiorcy, warto skonsultować się z doradcą franczyzowym. Zwykle jest to osoba, która zajmuje się szeroko pojętym doradztwem gospodarczym. Bardzo dobrze zna wszelkie formy prowadzenia działalności gospodarczej, w tym franczyzę. Doradztwem franczyzowym bardzo często zajmują się również prawnicy, którzy nie tylko oceniają warunki zaproponowane przez franczyzodawcę, ale również dokładnie analizują umowę franczyzy. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeśli w umowie znajdą się niekorzystne dla nas zapisy, to franczyzodawca będzie miał prawo je egzekwować, oczywiście z korzyścią dla siebie. Podpisanie przez nas umowy będzie uprawniało go do podjęcia takich działań. Doradztwo franczyzowe przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które nie potrafią jeszcze poruszać się dobrze po świecie biznesu. Niemniej jednak nawet ci, którzy stawiali już pierwsze kroki w prowadzeniu własnej firmy, powinni skorzystać z usług dobrego doradcy choćby pod kątem oceny umowy franczyzowej.
Co dalej?
Jeśli zdecydujemy już, z kim chcemy współpracować, należy skontaktować się z osobą, która odpowiedzialna jest za nawiązywanie relacji z franczyzobiorcami. Zanim jednak otworzymy własną działalność, czeka nas jeszcze wiele formalności. Franczyzodawcy zwykle chcą się zapoznać z franczyzobiorcą podczas rozmowy, która niejako przypomina rozmowę rekrutacyjną. Co więcej, będą oni chcieli zobaczyć lokal, w którym prowadzona ma być działalność, a także ocenić swojego potencjalnego partnera pod kątem tego, czy mogą mu zaufać. Franczyzodawcy nie nawiązują bowiem współpracy ze wszystkimi, ponieważ bardzo dbają o swoją markę i renomę. W związku z tym dobrze jest zrobić wcześniej mały research (na przykład w internecie) i dowiedzieć się, jakie wymogi (poza formalnymi) mają dane systemy franczyzowe.