Jak założyć swoją działalność w Unii Europejskiej? Przydatne informacje na początek

0
1175
firma ue

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym w jaki sposób założyć firmę w Unii Europejskiej, to koniecznie sprawdź ten artykuł! Być może prowadzisz już firmę jednoosobową lub jesteś wspólnikiem spółki w Polsce. Możesz jednak od razu ustawić sobie poprzeczkę i realizować swój pomysł na zagranicznym rynku. Jako obywatel kraju członkowskiego Unii Europejskiej zadanie to będzie nieco ułatwione. Oto najważniejsze informacje, które warto poznać przed zaczęciem swojej działalności na terenie Unii Europejskiej. Jesteście ciekawi? Zaczynamy! 

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jak-zalozyc-firme-w-unii-europejskiej/

W jaki sposób założyć firmę w Unii Europejskiej – najważniejsze informacje

Polscy przedsiębiorcy posiadają swobodę zakładania działalności gospodarczej w innych krajach członkowskich należących do Unii Europejskiej. Mogą oni również bez problemu świadczyć tam usługi. Natomiast wymagane jest natomiast wymagane jest, aby przestrzegać przepisów obowiązujących na terenie danego państwa. 

Przykładowo jeżeli chcemy otworzyć swoją firmę we Francji. To musimy ją zarejestrować zgodnie z tamtejszymi przepisami. Mamy wówczas takie same prawa i obowiązki, jak pozostali przedsiębiorcy działający na terenie tego państwa. W pewnym utrudnieniem może być Jednak prowadzenie działalności, która wymaga specyficznych kwalifikacji.

Jeżeli jednak nabyłeś takowe kwalifikacje w Polsce, to najczęściej uda ci się to zrealizować bez problemu oraz potwierdzić je w innym kraju. Ewentualnie będziemy musieli wcześniej spełnić dodatkowe wymagania.

Jak to wygląda w przypadku podatków?

Jeżeli chodzi o podatki, to daninę zapłacimy temu państwu, w którym na stałe będziemy prowadzić naszą firmę. Możemy prowadzić działalność w innym kraju, ale płacić podatek w Polsce od dochodów osiągniętych po obu stronach granicy. W tej sytuacji Są to tak zwani rezydencji podatkowej. Taka sytuacja dzieje się, jeżeli mamy w Polsce „centrum interesów osobistych/gospodarczych:” lub przebywamy w naszym rodzinnym kraju dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Mówimy wtedy o tak zwanym „nieograniczonym obowiązku podatkowym”.

W nielicznych sytuacjach pojawia się jednak problem z podwójnym opodatkowaniem. Co w takim przypadku robić? Przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania zawierane w poszczególnych krajach. Dzięki nim dowiemy się gdzie płacić daninę oraz na jakich zasadach będzie się to odbywało. Powinniśmy je przeczytać zanim otworzymy biznes poza granicami naszego kraju. Warto dodać również, że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mają pierwszeństwo przed polskim prawem podatkowym.

Transgraniczne świadczenie usług

Zgodnie przepisami Unii Europejskiej usługi dotyczą przede wszystkim działalności o charakterze przemysłowym, handlowym, rzemiosła i wykonywanie wolnych zawodów. Jeżeli chcemy na stałe świadczyć usługi w kraju Unii Europejskiej, to możemy mieć co do tych zasad narzucone dodatkowe ograniczenia czy też wymogi. Sytuacja wygląda jednak inaczej w przypadku, gdy chcemy świadczyć usługi w kraju Unii Europejskiej, ale czasowo. Korzystamy z tedy z opcji transgranicznego świadczenia usług w takim przypadku nie rejestrujemy swojej działalności. Urzędnicy danego państwa nie mogą między innymi zarządzać, abyś założył na ich terytorium działalność.

Zobacz też: http://www.financialfuture.pl/3-powody-dlaczego-ludzie-nie-robia-zakupow-przez-internet/

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here