Światłowód w Poznaniu – przegląd ofert

0
2274
Światłowód w Poznaniu – przegląd ofert

Światłowód to rewolucyjna technologia przesyłania danych impulsami świetlnymi, która zapewnia niespotykanie szybki Internet. Poznań jest miastem, gdzie panuje duży popyt na tego typu usługi, dlatego dostawcy usług telekomunikacyjnych starają się stale poszerzać swoją infrastrukturę światłowodową.

Kto oferuje światłowodowy Internet? Poznań

W Poznaniu funkcjonuje wielu lokalnych operatorów posiadających infrastrukturę światłowodową. Należy do nich East&West, posiadający atrakcyjną cenowo ofertę szybkiego łącza. W najszybszej wersji prędkość pobierania wynosi 900 Mb/s, za co zapłacimy raptem 36,90 zł miesięcznie. Wadą tej oferty jest znacznie słabsza prędkość przesyłu danych: wynosi ona zaledwie 90 Mb/s. Jeżeli zależy nam na dobrej przepustowości łącza w obie strony, INEA oferuje w standardzie łącze symetryczne – to znaczy takie, w którym prędkość uploadu i downloadu jest taka sama. Do wyboru mamy łącze 1 Gb/s za 69,90 zł oraz specjalne, superszybkie połączenie 10 Gb/s za 199,90 zł miesięcznie. Dzięki temu, jeżeli chodzi o szybki Internet, Poznań nie ma sobie równych w skali całego kraju.

Poznań jest także ważnym rynkiem dla ogólnopolskich operatorów telekomunikacyjnych. Największą siecią światłowodową dysponuje Orange. Prawdopodobnie z tego względu oferta tego operatora nie jest bardzo atrakcyjna z cenowego punktu widzenia: za 1 Gb/s downloadu i 100 Mb/s uploadu płacimy 69,99 zł przez pierwszy rok, a następny już 99,99 zł miesięcznie. Trudno nie odnieść wrażenia, że Orange wychodzi z mało konkurencyjną ofertą, mając świadomość, że w pewnych obszarach może być jedynym dostawcą światłowodowego Internetu. Netia natomiast za łącze o identycznych parametrach proponuje abonament 83 zł na miesiąc, dodatkowo pobierając opłatę 49 zł za aktywację usługi. W praktyce zatem okazuje się, że więksi operatorzy nie proponują szczególnie korzystnych ofert. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy wraz z Internetem zamawiamy inne usługi, takie jak telewizja (tego typu pakiety są często atrakcyjne cenowo) lub też przedłużamy po raz kolejny umowę i jesteśmy w stanie wynegocjować lepsze oferty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here