Czy da się oglądać filmy na smartfonie?

0
1228
Czy da się oglądać filmy na smartfonie?

Gdy myślimy o oglądaniu filmów, przeważnie wyobrażamy sobie salę kinową, duży telewizor lub ewentualnie komputer. Jest jednak wiele sytuacji, kiedy chcemy oglądać filmy, będąc mobilni. Nie każdy ma jednak ochotę podróżować z laptopem czy tabletem tylko po to, by pooglądać coś dla zabicia czasu. Czy smartfon to urządzenie, które może pełnić rolę odtwarzacza filmów?

Jak wygląda oglądanie filmów na smartfonie?

Oczywiście, najpierw powiedzmy sobie szczerze, że urządzenie mieszczące się w kieszeni nie zastąpi w zupełności dużego, stacjonarnego ekranu. Niemniej okazuje się, że nawet kilkucalowy wyświetlacz może zapewniać całkiem zadowalający komfort oglądania w podróży i innych sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do większych urządzeń.

Co większe ekrany montowane w najnowszych smartfonach mają już rozmiary pozwalające na wygodne oglądanie. Ważnym czynnikiem jest tutaj nie tylko przekątna ekranu, ale i jego proporcje. Przykładowo Samsung SM-A405FZBDXEO ma ekran o przekątnej 5,9 cala, co wcale nie jest rekordowym rozmiarem (dla porównania Huawei P30 Pro ma aż 6,47 cala), ale jego proporcja to 19:9, co daje bardzo szeroki kąt widzenia. Jest to duża korzyść przy oglądaniu filmów w popularnej rozdzielczości widescreen, ponieważ obraz nie jest pomniejszony o czarne panele wyrównujące proporcje ekranu.

Jaki ekran do oglądania filmów?

Rozmiary ekranu to jednak nie wszystko. Oglądanie filmów jest zawsze przyjemniejsze na wyświetlaczu, który jest nie tylko duży, ale i prezentuje jasny, odpowiednio nasycony i ostry obraz. Rozdzielczość HD jest aktualnie standardem w najnowszych telefonach, który zdecydowanie wystarcza dla urządzeń mobilnych – większa rozdzielczość na tak małym ekranie przekraczałaby zdolność ludzkiego wzroku do zauważenia różnicy.

W ostatnich latach mocno udoskonalono technologię wyświetlania obrazu w urządzeniach mobilnych. Najnowszy iPhone zachwyca żywymi kolorami prezentowanymi przez wyświetlacz Super Retina. Samsung z kolei w modelach takich jak SM-A405FZBDXEO stawia na wyświetlacz Super AMOLED, który efektownie wypełnia cały przedni panel urządzenia przy praktycznie niewidocznej ramce.

O czym warto jeszcze pamiętać, jeżeli chcemy oglądać filmy na smartfonie?

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na zakup nowoczesnego telefonu z pięknym i dużym ekranem, takiego jak LG K40 czy Samsung SM-A405FZBDXEO, warto odpowiednio o niego zadbać, kupując case lub specjalną szybkę chroniącą ekran w razie upadku. Bez takiej dodatkowej ochrony łatwo o zniszczenie dużej tafli tworzywa, z którego stworzona jest zewnętrzna powłoka ekranu.

Innym wartym uwagi akcesorium są dobrej klasy słuchawki. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną częścią doświadczenia oglądania filmu jest udźwiękowienie. Głośniki montowane w smartfonach często dają stosunkowo przyzwoitą jakość dźwięku, jednak z oczywistych względów nie możemy liczyć na przestrzenne efekty zapewniane przez stereo. Poza tym, jeżeli planujemy oglądać filmy w autobusach czy pociągach, korzystanie z głośnika byłoby bardzo niegrzeczne wobec współpasażerów.

Jeżeli wiemy, że często będziemy korzystali ze smartfona, by oglądać filmy, warto rozważyć wykupienie dostępu do platformy VOD, takiej jak np. Netflix. Nie jest to wysoki koszt w skali miesiąca, a otrzymujemy dostęp do setek tytułów, zawsze odpowiednio sformatowanych i z gotowymi napisami.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here