Co to jest inżynieria geotechniczna?

0
731
deskowania

Inżynieria geotechniczna to dyscyplina inżynierska zajmująca się zachowaniem gleby i skał z perspektywy inżynierskiej. Obejmuje również ocenę stateczności zboczy oraz ryzyka osuwisk, osuwania się skał i lawin.

Inżynieria geotechniczna

Z naukowego punktu widzenia inżynieria geotechniczna w dużej mierze polega na określaniu wytrzymałości gruntu i właściwości odkształceniowych. Glina, muł, piasek, skała i śnieg to ważne materiały w geotechnice. Inżynieria geotechniczna obejmuje dziedziny specjalistyczne, takie jak mechanika gruntów i skał, geofizyka, hydrogeologia oraz dyscypliny pokrewne, takie jak geologia. Geotechnika i geologia inżynierska to działy inżynierii lądowej.

Specjalność polega na wykorzystaniu naukowych metod i zasad inżynierskich do zbierania i interpretacji właściwości fizycznych gruntów do zastosowań budowlanych i konstrukcyjnych. Jego praktyczne zastosowanie m.in. inżynieria fundamentów, zaczęła wymagać naukowego podejścia. Termin geotechnika jest obecnie używany do opisania zarówno teoretycznego, jak i praktycznego zastosowania tej dyscypliny.

Doradztwo geotechniczne
Inżynieria geotechniczna znajduje zastosowanie przy planowaniu infrastruktury, takiej jak drogi i tunele, a także budynków i innych konstrukcji lądowych i morskich. Dyscyplina obejmuje również wykonywanie obliczeń numerycznych, analizę stateczności skarp i urwisk oraz ocenę nośności, osiadania i deformacji w konstrukcjach sztucznych.

Prowadzone są prace badawczo-rozwojowe w inżynierii geotechnicznej w celu udoskonalenia i dalszego udoskonalania sprzętu i metod wykonywania badań gruntowych.

• sprzęt i metody do badań i badań próbek osadów i skał w laboratorium,
• metody obliczania i analizy zachowania i nośności gruntu i skał podczas planowania konstrukcji (budynki, mosty, tamy itp.), instalacji morskich, tuneli i przestrzeni podziemnych, dróg, linii kolejowych itp.,
• metody pomiaru, oprzyrządowania, a następnie dokumentowania, czy budynki i inne konstrukcje zachowują się tak, jak zostały zaprojektowane.

Badania geotechniczne

Wiedza geotechniczna jest wykorzystywana do pomocy zarówno władzom, jak i prywatnym przedsiębiorstwom na następujących rynkach:

• Energia morska
• Zagrożenia naturalne
• Budownictwo inżynieryjne, budownictwo i transport
• Technologia ochrony środowiska

Nauka inżynierii geotechnicznej została rozwinięta przede wszystkim przez Austriaka Karla Terzaghiego na początku XX wieku. Był profesorem na Politechnice Wiedeńskiej, a później na Uniwersytecie Harvarda. Jego prace znajdują się w Bibliotece Terzaghi, która została otwarta w 1967 roku.

Inżynieria geotechniczna jest kluczowym elementem Twojego projektu. Należy go wprowadzić od pierwszego dnia, aby zaoszczędzić trudów i kosztów projektu, który nie powiódł się, ponieważ fundament, powierzchnia i podpowierzchnia oraz przepływ wód gruntowych nie zostały odpowiednio zmapowane.

Usługi inżynierii geotechnicznej oferowane są zarówno na miejscu, jak i poza nim. Niezależnie od Twoich potrzeb geotechnicznych, firma geotechniczna z pewnością może pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here