Umowa pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą

0
861
Umowa pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą

Franczyza jest sposobem prowadzenia firmy pod znaną marką. W praktyce oznacza to, że dany przedsiębiorca może prowadzić działalność pod szyldem znanej i renomowanej sieci, na warunkach ujętych w umowie. Warto pamiętać o tym, że umowa franczyzy stanowi bardzo ważny dokument, na mocy którego ustalana jest obustronna współpraca.

Ten ważny dokument podpisywany pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą musi zawierać w sobie niezbędne elementy. W zależności od danej branży, umowa będzie nieco się różniła poszczególnymi informacjami i podpunktami. Muszą tam się obowiązkowo znaleźć dane obu stron, pomiędzy którymi zawierana jest umowa.

Co powinna zawierać umowa franczyzy?

W umowie muszą znaleźć się szczegółowe informacje dotyczące obszaru działalności franczyzobiorcy. Oczywiście musi być również podany czas, na który zawierana jest wyżej wymieniona umowa pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą. W podpunktach znajdują się także informacje dotyczące wysokości i terminów opłat za udzieloną licencję. Umowa franczyzy zawiera również niezbędne informacje dotyczące przekazania znaku towarowego oraz innych, chronionych, regulowanych prawnie informacji. Na franczyzobiorcy spoczywa również obowiązek odbycia odpowiednich szkoleń, dzięki którym będzie on znał system działania sieci. Oczywiście o tej kwestii również musi znaleźć się wzmianka na umowie.

Umowa, która określa prawa i obowiązki obu stron

Umowa franczyzy zawiera informacje związane z marketingiem – dodatkowe informacje znajdziesz także na stronie https://umowafranczyzy.pl/ Są tam podane sposoby promocji i reklamy, z których można korzystać. W aneksach znajdują się także informacje dotyczące kontroli, sposobu prowadzenia firmy. Umowa ta określa prawa oraz obowiązki każdej ze stron. Daje ona gwarancję, że obie strony będą trzymały się zasad w ujętych paragrafach. W przeciwnym wypadku mogą nastąpić konsekwencje, które wiążą się z niedotrzymaniem umowy. Warto pamiętać o tym, że umowa franczyzy reguluje wszystkie najważniejsze aspekty obustronnej współpracy, dlatego może ona zawierać kilka lub kilkanaście stron. W paragrafach nie powinno zabraknąć informacji o szkoleniach, pomocy oraz doradztwie ze strony franczyzodawcy.

Okres wypowiedzenia a długość trwania umowy

W paragrafach znajdują się informacje o dacie zawarcia umowy. Są tam również wymienione obie strony, czyli franczyzobiorca oraz franczyzodawca. Paragrafy zawierają również informacje o adresach, numerze NIP oraz REGONIE. Każda umowa musi zawierać informację o tym, jak można zakończyć daną umowę. Warto pamiętać, że umowę można zawrzeć na czas nieokreślony bądź na określony w umowie. Okres wypowiedzenia powinien być zawarty w obu przypadkach. Warto wiedzieć, że oprócz ustalenia obszaru działania sieci, umowa może zawierać jeszcze dodatkowe przywileje franczyzobiorcy. Wśród paragrafów można zatem znaleźć informacje o tym, że nikt w obrębie pewnego terytorium nie może otworzyć lokalu franczyzowego z tej samej firmy. Taka wyłączność może dotyczyć obiektu handlowego, miasta bądź danej dzielnicy miasta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here