Pierwsza praca ile urlopu?

0
674
Pierwsza praca ile urlopu

W tym tekście postaram się określić, ile urlopu należy się w naszej pierwszej pracy.

Osoby, które podejmują swoją pierwszą w życiu pracę nie dostaną na samym początku swej kariery zawodowej dłuższego urlopu wypoczynkowego. Urlop taki będzie im się należał po kilku miesiącach pracy, jeśli sami uprzednio sobie go „uzbierają”.

Pierwsza praca ile urlopu?

Odpowiedź na to pytanie umieszczam w dalszej części tekstu. Należyty urlop zależy od naszego stażu, ale tu z góry mamy założone, że to nasza pierwsza praca, więc mamy prawo do 20 dni urlopu, przy czym z każdym przepracowanym miesiącem przysługuje nam 1/12 z tych 20 dni. Do okresu, na podstawie którego ustalany jest przysługujący urlop wypoczynkowy zalicza się prócz okresu pracy czynna służba wojskowa lub samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego.

Dlatego osoba, która rozpoczęła prace mimo, iż nie ma żadnego okresu zatrudnienia posiada konkretny okres, od którego uzależniony jest wymiar urlopu wypoczynkowego między innymi rodzaj szkoły jaki ukończył:

  • szkoła wyższa 8 lat;
  • szkoła policealna 6 lat;
  • szkoła średnia zawodowa 5 lat;
  • szkoła średnia ogólnokształcąca 4 lata;
  • zasadnicza szkoła zawodowa 3 lata.

Trzeba mieć na uwadze, że dane te się nie sumują i pod uwagę bierze się szkołę, która jest na najwyższej pozycji w hierarchii.

Pierwsza praca ile urlopuUrlop w pierwszej pracy jest cząstkowy, ponieważ prawo do niego uzyskuje się „od dołu” co oznacza, że z każdym kolejnym dniem zatrudnienia pracownik nabywa 1/12 z 20 dni urlopu w przeliczeniu jest to 1,66 dnia na każdy przepracowany miesiąc w przeliczeniu na godziny jest to 13 godzin i 20 minut. Liczbę tą pracodawca może zaokrąglić do 14 godzin, lecz mimo to urlop nie może przekraczać 20 dni. W pierwszej pracy urlop powinien zostać wykorzystany na takich samych zasadach jak każdy inny tzn.,że do zakończenia roku kalendarzowego lub do 30 dnia września roku następnego.

Nawet w pierwszej pracy przysługują inne formy urlopu niż wypoczynkowy pod warunkiem, że jest to umowa o pracę, a nie o dzieło czy umowa zlecenie.

Urlopy przysługujące to:

  • urlop na żądanie wynoszący 4 dni w ciągu roku bez względu na datę zatrudnienia i na długość stażu;
  • okolicznościowy wynosi 3 dni i przysługuje w sytuacji ślubu pracownika lub jego dziecka, pogrzebu bliskiej osoby lub narodzin dziecka, aby został on udzielony trzeba przedłożyć odpowiedni dokument;
  • bezpłatny jest możliwy, lecz jeśli pracownik skorzysta z niego wtedy traci prawo do kolejnych części urlopu wypoczynkowego.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here