Ocena pracy nauczyciela co ile lat?

0
502
Ocena pracy nauczyciela co ile lat?

Bycie nauczycielem nie jest prostą sprawą. Wbrew pozorom nauczyciel jako zawód jest dość stresujący i wymaga odpowiedniego wykształcenia. Mało tego, podlega on pod wiele obowiązków, a jego praca jest oceniana.

Aby zostać nauczycielem należy przede wszystkim posiadać odpowiednie wykształcenie. Podstawą jest wiedza pedagogiczna oraz wykształcenie kierunkowe, pozwalające na nauczanie odpowiednich przedmiotów. Należy wziąć więc pod uwagę przede wszystkim studia kierunkowe (polonistyka, anglistyka, i wiele innych kierunków, często o dość trudnym programie) + przynajmniej kurs pedagogiczny.

Każdy nauczyciel jest poddawany ocenie. Ocena pracy nauczyciela co ile lat?Nauczyciel rozpoczyna karierę od stanowiska nauczyciela stażysty. Jest to 9 miesięczny staż, po którym pedagog otrzymuje awans. Podczas stażu nauczyciel ma swojego opiekuna, mianowanego przez dyrektora szkoły. W trakcie tego okresu nauczyciel uczy się przede wszystkim o szkole, w której pracuje oraz naucza młodych adeptów. Kolejnym krokiem jest nauczyciel kontraktowy, a więc nauczyciel, który posiada takie same zadania jak nauczyciel stażysta, z dużo większym naciskiem na nauczanie. Nauczyciel kontraktowy, jeżeli chce zostać nauczycielem mianowanym, musi brać udział w akcjach, organizowanych przez szkołę, prowadzić zajęcia dodatkowe. Po upływie dwóch lat i 9 miesięcy, nauczyciel kontraktowy może ubiegać się o pozycję nauczyciela mianowanego. Nauczyciel mianowany wciąż posiada takie same obowiązki jak nauczyciel kontraktowy. Po kolejnych 2 latach 9 miesiącach może ubiegać się o tytuł nauczyciela dyplomowanego. W tym przypadku odbywa się postępowanie egzaminacyjne, na podstawie którego nadawany jest tytuł.

Każdy nauczyciel jest poddawany ocenie. Ocena pracy nauczyciela co ile lat?

Obecnie wprowadzane jest rozwiązanie, wedle którego ocena będzie przeprowadzana co 5 lat. Jednakże istnieje duże zamieszanie, wobec czego w 2018 roku część nauczycieli będzie oceniana w starym, 3-letnim systemie, a część w nowym. Na podstawie oceny rozpatrywane będą możliwości awansu oraz uzyskania lepszego wynagrodzenia.

Jak widać, praca nauczyciela nie należy do najłatwiejszych. Droga awansów jest długa i dość skomplikowana, a dodatkowo nauczyciele podlegają ocenie pracy, co również wpływa na ich przyszłość i finanse.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here