Ile trzeba lat pracy aby otrzymać emeryturę?

0
432
Ile trzeba lat pracy aby otrzymać emeryturę?

W Polsce z roku na rok, osób przechodzących na emeryturę jest coraz więcej. Niestety idzie za tym to, że pieniądze otrzymywane na ich kontach są coraz niższe. Może się okazać, że dzisiejsza młodzież nigdy nie doczeka się emerytury, a kwota, którą teraz odkładają, przepadnie.

Każda nowa partia wchodząca do rządu, wymyśla coraz nowsze pomysły, które mają polepszyć sytuację najpopularniejszemu urzędowi w naszym kraju. Zazwyczaj jest to nieskuteczne, a przede wszystkim niejasne.

Ile trzeba lat pracy aby otrzymać emeryturę?

Ile trzeba lat pracy aby otrzymać emeryturę?Obecnie minimalny staż pracy, aby otrzymać emeryturę wynosi 22 lata dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Liczą się do tego miesiące z odnotowanymi składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wychodzi na to, że aby iść na emeryturę, należy trzeba osiągnąć wiek aż 62 i 67 lat. Dłuższy staż pracy powoduje zwiększenie ilości składek na koncie, czyli większą kwotę otrzymaną po przejściu na emeryturę. Niestety, gdy ktoś nie przepracuję takiego okresu, może zostać z ręką w kieszeni, bez środków na życie. Warto podkreślić, że czas spędzony na chorobowym, czy tez opieka nad dzieckiem, nie zalicza się w ogóle do stażu pracy. Sytuacje losowe, takie jak ciężka choroba, mogą spowodować, że na wymarzony odpoczynek na chorobowym, trzeba będzie poczekać i przepracować dłużej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych staję się coraz mniej przyjazną instytucją dla Polaków. Starsze osoby mają problemy z opłaceniem rachunków i zaspokojeniem podstawowych czynności. Młode osoby, żeby temu zapobiec w przyszłości musza wprowadzić zmiany w swoim życiu. Najważniejsza jest edukacja finansowa, która może spowodować dużo dobrego. Małe aktywności dodatkowe, inwestowanie, czy nawet praca dorywcza, z których zyski będą odkładane, przyniesie lepszy byt w przyszłości. Powiedzenie, że państwo w dzisiejszych czasach zadba o każdego, odeszło do lamusa. Warto samemu zadbać o swoją przyszłość i już w młodym wieku oszczędzać „na starość”. Metod jest wiele. Nawet odkładając miesięcznie małe kwoty na lokacie spowodują zabezpieczenie na cięższe czasy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here