Ile przypisów w pracy magisterskiej

0
633
Ile przypisów w pracy magisterskiej

Powoli zbliża się czas finalizowania prac magisterskich, Niektórzy studenci jednak dopiero zaczynają pisać i nurtuje ich jedno pytanie: ile przypisów w pracy magisterskiej powinno się znaleźć?

Praca magisterska przy obecnym podziale studiów na licencjat i studia uzupełniające magisterskie jest dla wielu studentów już drugą pracą pisemną, jednak pierwszą, w której muszą się zmierzyć z poważnym problemem badawczym. Promotorzy nie powinni określać liczby stron, tabel, wykresów i przypisów w pracy, ale często jednak uczelnie wskazują magistrantom pewne dobre praktyki.

Ile przypisów w pracy magisterskiej zatem powinno się znaleźć?

Ile przypisów w pracy magisterskiejNie ma na to pytanie jednej, konkretnej liczbowej odpowiedzi – 100, 200 czy 1000. Należy jednak pamiętać, że praca nie może składać się z samych przypisów. Ważniejsza od nich jest nasza treść. Jednak jeśli korzystamy z jakiś źródeł, przypis musi w pracy się znaleźć. Jeśli nie zaznaczymy cytatu, czy parafrazy cytatu, możemy zostać oskarżeni o plagiat. A to już jest przestępstwo.

Na pewno więc przypisy muszą się znaleźć do każdego cytatu czy parafrazy. Powinniśmy też pamiętać, że nawet jeśli luźno korzystamy z czyjejś myśli, musimy takie zdanie również opatrzyć przypisem. Wszelkie terminy, definicje itp. także muszą mieć dodany przypis.

Trudno więc odpowiedzieć ile przypisów w pracy magisterskiej powinno się znaleźć, bo to zależy od wielu czynników

Również od tego, czy chcemy dodatkowo o czymś informować, bo przypis nie musi zawierać tylko źródła cytowana, ale także może zawierać dodatkowe informacje, o których niekoniecznie chcemy wspominać w głównej części pracy.

Może się zdarzyć, że nasza praca nie będzie zawierała w ogóle tradycyjnie rozumianych przypisów dolnych ze źródłami i informacjami dodatkowymi, a jedynie przypisy w tekście informujące o autorach cytowanych prac. Jest to coraz częściej występująca praktyka redakcyjna tekstu, gdyż zabiera mniej miejsca, bo składa się z mniejszej liczby znaków.

Nie ma więc liczbowej odpowiedzi na pytanie ile przypisów pracy magisterskiej. Jedno jest pewno, nigdy nie powinna powstać praca magisterska bez żadnych przypisów. Nikt nie jest w stanie napisać pracy naukowej bez korzystania z żadnych wcześniejszych źródeł, o których w przypisach należy informować czytelnika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here