Darmowe systemy CRM – czy warto z nich korzystać?

0
1130
Darmowe systemy CRM – czy warto z nich korzystać?

Darmowe systemy CRM, które można znaleźć w sieci są pobierane coraz częściej przez przedsiębiorców. Zainteresowanie rozwiązaniami, które pozwalają na sprawniejsze zarządzanie relacjami z klientem wynika z rosnącej świadomości i poszukiwania dobrych praktyk biznesowych. Czy pobieranie takiego oprogramowania ma jednak w ogóle jakikolwiek sens?

Kiedy potrzebujesz systemu CRM?

Systemy CRM, czyli systemy służące do zarządzania relacjami z klientem są niezwykle przydatne w przypadku przedsiębiorstw, które silnie bazują na usługach i produktach sprzedawanych bezpośrednio lub na podtrzymywaniu stałych relacji biznesowych. Pozwalają bowiem na kontakt kontrahentem i nieustanne monitorowanie współpracy. Jeżeli więc profil Twojej działalności jest zgodny z powyższym opisem i zależy Ci na rozsądnym gospodarowaniu zasobami ludzkimi – system CRM jest dla Ciebie. Jeżeli Twoja firma nie specjalizuje się w tego typu działaniach, a jednak czujesz potrzebę posiadania systemu CRM – także powinieneś spróbować.

Darmowy CRM online– czy warto po niego sięgnąć?

Aby korzystanie z systemu zarządzania relacjami z klientem miało w ogóle sens, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – na czym najbardziej nam zależy i jak dany system powinien być skonstruowany, aby działania były najskuteczniejsze. Wybierając darmową wersję, nie masz żadnej możliwości dostosowania rozwiązań systemowych do własnych potrzeb – pobierasz lub korzystasz akurat z tego, co jest dostępne. Wybierając wersję online nie masz także pewności, kto jest administratorem zamieszczanych przez Ciebie danych, a pierwszym krokiem do stracenia zaufania klientów jest wyciek informacji poufnych.

Darmowe systemy CRM mają jednak podstawową zaletę: są darmowe, więc bez żadnych konsekwencji możesz wypróbować, jak takie narzędzie wspomaga proces zarządzania relacjami z klientem i jeśli stwierdzisz, że to nie jest dla Ciebie nie tracisz żadnych pieniędzy. Lepiej jednak wybrać wersję demo lub wersję podstawową jednego z płatnych systemów CRM, co pozwoli na przetestowanie mechanizmu ich działania, a z pewnością będzie bezpieczniejsze i bardziej miarodajne.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here