Co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydaje

0
366

Gdy kończymy swoją przygodę w jakiejkolwiek pracy, oczekujemy świadectwa pracy od naszego pracodawcy. Jest to niejaki dowód na to, iż pracowaliśmy w danej firmie, pokazuje i zawiera on takie informacje jak staż pracy, czyli od kiedy do kiedy pracowaliśmy dla danej firmy,bądź przedsiębiorstwa. Jest ono potwierdzeniem wykonywania naszej pracy. Będąc w posiadaniu świadectwa pracy, mamy możliwość ubiegania się o zasiłek, bądź w przyszłości jest ono bardzo pomocne przy staraniu się o emeryturę. Pomaga także ustalić wymiar urlopu w kolejnej naszej pracy.

Świadectwo pracy – co to jest?

Co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydajeOprócz stażu pracy zawiera także informacje, takie jak czym się zajmowaliśmy, na jakich stanowiskach pracowaliśmy, pokazując rozwój naszej kariery zawodowej w firmie, w której pracowaliśmy, a także nasze sukcesy i awanse. Kolejną rzeczą, która powinna się znaleźć w dokumencie potwierdzającym nasz stosunek do pracy jest także wymiar naszego etatu, tryb rozwiązania umowy, a także liczba dni wykorzystanych jako dni chorobowe. Pracownicy rozwiązując umowę, zawsze winni otrzymywać świadectwo pracy, gdyż bez posiadania owego dokumentu po prostu trudniej może się okazać znaleźć kolejną,
może i lepszą pracę.

Będąc dobrym, sumiennym pracownikiem nie musimy obawiać się złej oceny wydawanej przez pracodawcę, gdyż opis jaki umieści on w naszym świadectwie pracy będzie dla nas na pewno jak najbardziej pozytywny i korzystnie wpłynie na poszukiwanie innego zajęcia.
Wiele osób niestety nie wie do końca co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydaje. Brak wiedzy na ten temat skutkuje tym, iż dochodzi później do sytuacji w której pracownik rozwiązujący stosunek pracy nie zawsze otrzymuje świadectwo pracy , gdyż nie wie że mu się to należy.

Co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydaje?

Oczywiście pracodawca jest zobowiązany wydać świadectwo pracy niezwłocznie , czyli w ostatnim dniu trwania umowy z pracownikiem.
Jednak gdyby z jakiegoś powodu pracownik nie otrzymał, tego jakże ważnego dokumentu, pracodawca ma obowiązek w ciągu najpóźniej 7 dni dostarczyć je drogą pocztową na adres pracownika.

Jeśli pracodawca nie wywiązuje się z odpowiedzialności jaką jest właśnie dostarczenie świadectwa, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie z tej o to przyczyny.
Wszystkie te informacje powinny być przyswojone przez pracownika,
aby nie został w jakikolwiek oszukany. Pracodawca tak jak i pracownik ma swoje prawa i obowiązki, i winien się z nich wywiązywać, tak jak pracownik z wykonywanej przez siebie pracy.

Świadectwo pracy jest bardzo ważnym dokumentem, często zwłaszcza osoby młode nie zdają sobie z tego sprawy.

Do czego przyda nam się świadectwo pracy?

Trzeba podkreślić, iż każdy taki dokument, który otrzymujemy od naszego pracodawcy przy rozwiązaniu umowy, jest taką naszą teczką historii i zapisuje się jako kolejne nowe zdobyte doświadczenie. Jak on jest ważny, okazuje się gdy zaczynamy poszukiwania nowej pracy, gdy jesteśmy pytani o poprzednie doświadczenie, lata pracy, zajmowane stanowiska, dlatego tym bardziej musimy ubiegać się o posiadanie naszego wypracowanego świadectwa pracy.

Często nowy pracodawca pragnie mieć wgląd w nasze wcześniejsze doświadczenie w pracy, i wymaga jego udokumentowania. Dobre świadectwo pracy pomaga nam znaleźć, nie rzadko nowa lepszą, wymarzoną pracę, często też o wiele lepiej wynagradzaną.
Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, iż taki dokument będąc w naszym posiadaniu jest takową naszą osobistą wizytówką.

Co zawiera świadectwo pracy kto i kiedy je wydajeDobrze jest pracować w jednej firmie, w jednym miejscu gdy jest taka możliwość, gdy jesteśmy zadowoleni z warunków finansowych oraz samych warunków pracy. Jednak nie zawsze tak jest jakbyśmy chcieli, ale zmieniając pracę można dostrzec też pozytywne strony. Każda inna nowa praca, ubogaca nas w kolejne doświadczenia, nowe kontakty,
otwiera okno na świat . Można powiedzieć, iż człowiek uczy się na błędach, więc jeśli zrobi coś nieodpowiedniego w obecnej pracy, to gdy w przyszłości zatrudni się w innej firmie, takiego samego błędu na pewno nie popełni. Każda praca ma coś w sobie, oczywiście ma swoje lepsze mocniejsze strony, ale także i te słabsze, z którymi każdy prędzej czy później musi się zmierzyć.

Nie warto palić za sobą mostów

Rozwiązując umowę o pracę z jakiegokolwiek powodu, najlepiej uczynić to spokojnie, na mocy porozumienia stron, nie palić za sobą mostów,
gdyż życie różnie się układa i nigdy nie wiadomo czy nie zawróci wstecz i nie znajdziemy się w tym samym miejscu. Powinniśmy szanować pracę, jakakolwiek ona jest gdyż ma to później wpływ na wzór i zawartość naszego świadectwa pracy.

Oczywiście nie znajdziemy tam informacji na temat tego czy zrobiliśmy, coś nieodpowiedniego, ale trzeba mieć świadomość, że nowy pracodawca na rynku pracy, potrafi jednym rzutem oka ocenić nas po wglądzie w nasze świadectwo pracy.
Można by śmiało powiedzieć, iż jest to takie nasze małe cv.
Idealnie pasuje tutaj przysłowie „bez pracy nie ma kołaczy”, które jasno mówi aby być pracowitym a osiągniemy zamierzony cel, a wtedy i świadectwo pracy dostaniemy od ręki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here